MOBILNE KINO ŠKODY TAKŻE W WIELKOPOLSCE! POZNAŃSCY WIDZOWIE MOGĄ WYBRAĆ MIEJSCE POKAZU.
Nie trzeba jechać do Poznania, by uczestniczyć w TRANSATLANTYKU. W tym roku Mobilne Kino Škody - jedna z najbardziej lubianych festiwalowych sekcji - odwiedzi wielkopolskich widzów w ich miastach. Piła, Chodzież, Wągrowiec, Szamotuły, Środa Wielkopolska, Śrem, Września, Gniezno, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Leszno, Konin, Turek i Koło - to przystanki na trasie mobilnego kina, którego seanse będą odbywały się przez cały lipiec i sierpień.
Podczas ubiegłorocznej edycji TRANSATLANTYKU Mobilne Kino Škody wyświetlało filmy w pięciu dzielnicach Poznania. Widzowie oglądali najważniejsze pozycje z gatunku kina drogi na Wildzie, Grunwaldzie, Sołaczu, Starym Mieście oraz w centrum. Seanse cieszyły się wielką popularnością - łącznie pokazy Mobilnego Kina Škody obejrzało ponad 3 tysiące widzów.
Na stronie www Festiwalu będzie można zagłosować na jedną z piętnastu lokalizacji Mobilnego Kina Škody w Poznaniu! Chcemy, aby widzowie współtworzyli to niezwykłe wydarzenie i sami zadecydowali dokąd przyjedzie kinowa Škoda Yeti. W tym samym miejscu będzie znajdowała się galeria zdjęć i relacje video z pokazów w Wielkopolsce.
Plenerowe pokazy były niezwykłe także z innego względu. To właśnie podczas seansów Mobilnego Kina Škody poczucie wspólnoty przeżywania filmowych emocji, nieodłączne każdemu festiwalowi filmowemu, było czuć najmocniej. Dzięki tym seansom wyciągaliśmy rękę do widzów, z różnych względów niemogących dotrzeć na pokazy TRANSATLANTYKU, które odbywały się w festiwalowych kinach. Nierzadko uczestnicy pokazów Mobilnego Kina Škody nie musieli nawet wychodzić z własnych domów - podczas ubiegłorocznego seansu na poznańskiej Wildzie wielu widzów oglądało film "Schmidt" z balkonów własnych mieszkań. Dzięki tym nieodpłatnym pokazom udało nam się zaktywizować społeczności lokalne i zachęcić je do wspólnej podróży wraz z bohaterami prezentowanych na ekranie filmów drogi. A przy okazji wciąż wyznaczamy nowe trendy (gigantyczny ekran podczas pierwszej edycji Festiwalu; jako pierwsi w Poznaniu zorganizowaliśmy pokaz Silent Cinema) w tworzeniu dużych, plenerowych seansów filmowych.
Dziś chcemy pójść o krok dalej i odwiedzić wraz z Mobilnym Kinem Škody miasta, w których X Muza nie zaznacza na co dzień swojej obecności tak wyraźnie, jak w Poznaniu. Dbamy o to, aby każdy Wielkopolanin mógł poczuć, że TRANSATLANTYK to także jego festiwal, by mógł się z nim utożsamić i uczestniczyć w nim wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Specjalnie na potrzeby Mobilnego Kina Škody wyselekcjonowaliśmy dwadzieścia pięć przepięknych pozycji światowej kinematografii, idealnie nadających się na lekkie, wakacyjne seanse pod chmurką.
POZNAŃ
"Spadkobiercy" (reż. Alexander Payne, 2011)
George Clooney w roli wdowca, który świeżo po utracie żony musi podołać trudom samotnego wychowania dwóch córek. Scenariusz "Spadkobierców" został w 2012 roku uhonorowany Oscarem!
"Billy Elliot" (reż. Stephen Daldry, 2000)
W małym, brytyjskim miasteczku wszyscy chłopcy są od dziecka przygotowywani do zawodu górnika. Tymczasem tytułowy Billy Elliot ma marzenie - chce zostać... tancerzem. Jeden z najczęściej nagradzanych europejskich filmów minionej dekady.
"Wieczni chłopcy" (reż. Antony Marciano, 2013)
Thomas staje przed ważną, życiową decyzją - brać, czy nie brać ślubu? Do drugiego wariantu przekonuje go... ojciec jego wybranki serca. Pogodna francuska komedia o trudach zmierzenia się z dorosłością.
"500 dni miłości" (reż. Marc Webb, 2009)
Fenomenalnie odświeżająca formułę komedii romantcznej opowieść o młodym chłopaku i 500 dniach jego największej życiowej miłości. W obsadzie same gwiazdy - Joseph Gordon-Levitt ("Incepcja") oraz znana z serialu "New Girl" Zooey Deschanel.
"Nikita" (reż. Luc Besson, 1990)
Jeden z najsłynniejszych filmów Luca Bessona znów na dużym ekranie! "Nikita" to cyberpunkowa historia młodej dziewczyny, która przypadkowo została zabójczynią na usługach rządu.
WIELKOPOLSKA
"Frances Ha", (reż. Noah Baumbach, 2013)
Nieco hipsterska, nieco wzruszająca historia młodej dziewczyny, która - borykając się z finansowymi problemami - poszukuje własnej tożsamości i celu w życiu.
"Przed wschodem słońca" (reż. Richard Linklater, 1995)
Pierwsza część jednej z najsłynniejszych miłosnych serii w dziejach kina. Ethan Hawke i Julie Delpy w roli młodych zakochanych, którzy przypadkowo poznali się na jednej z wiedeńskich ulic. Śmiech i łzy wzruszenia gwarantowane!
"Cinema Paradiso" (reż. Giuseppe Tornatore, 1989)
Jeden z najpiękniejszych hołdów, jakie kino złożyło... sobie samemu. Historia przyjaźni małego, przesiadującego całe dnie w sali kinowej chłopca z starym kinooperatorem.
"Locke" (reż. Stephen Knight, 2013)
Najbłyskotliwszy i najlepszy thriller ostatnich lat, którego akcja dzieje się w całości... w jadącym samochodzie, zaś na ekranie widzimy tylko jednego aktora!
"Siedmiu psychopatów" (reż. Martin McDonagh, 2012)
Trochę z Quentina Tarantino, trochę z Guya Ritchiego - zwariowana komedia kryminalna pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Gwiazdorska obsada - m.in. Woody Harrelson, Colin Farrell i Christopher Walken.
"Babcia Ganja" (reż. Jerome Enrico, 2013)
Zwycięzca konkursu publiczności ubiegłorocznego TRANSATLANTYKU - komediowa opowieść o starszej pani, którą trudna sytuacja finansowa zmusza do handlowania marihuaną.
"Don Jon" (reż. Joseph Gordon - Levitt, 2013)
Na wierzchu Casanova, ale w głębi duszy - seksoholik. Reżyserski debiut aktora Josepha Gordena - Levitta (m.in. "Mroczny Rycerz Powstaje") to wybuchowa mieszanka ostrego humoru i wykręconej do góry nogami historii miłosnej.
"Królowie lata" (reż. Jordan Vogt-Roberts, 2013)
Przebój ubiegłorocznej edycji TRANSATLANTYKU! Przepiękna, letnia komedia, która przeniesie widzów w świat młodzieńczej wyobraźni, przypominając im, że każdy jako dziecko miał marzenie o Wielkiej Przygodzie.
"Prosta historia" (reż. David Lynch, 1999)
Najurokliwszy i najbardziej zaskakujący film mistrza kinowego surrealizmu - w "Prostej historii" udajemy się w Amerykę śladami starszego pana, który wsiada na mały traktor i rusza w sześciotygodniową podróż, by pogodzić się z swoim chorym bratem.
"Nietykalni" (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, 2011)
Optymistyczna bomba znad Loary i Sekwany - opowieść o młodym, ubogim chłopaku z przedmieścia, który opiekuje się sparaliżowanym milionerem wzruszyła do łez miliony widzów na całym świecie.
"Pociąg do Darjeeling" (reż. Wes Anderson, 2007)
Cudownie absurdalna komedia o trójce ekscentrycznych braci, którzy jadą rozklekotanym pociągiem przez Indie, by spotkać się z matką. Na ekranie m.in. Adrien Brody, Owen Wilson i Bill Murray!
"Cały ten zgiełk" (reż. Bob Fosse, 1979)
Gwiazdy, bogactwo, jaskrawe światła Broadwayu, a gdzieś pomiędzy tym upadek wziętego reżysera filmowego, który walczy z pogarszającym się stanem psychicznym. Wybitny dramat twórcy słynnego "Kabaretu" z wielką rolą Roya Scheidera.
"Niebiańska plaża" (reż. Danny Boyle, 1999)
Gdy pewien podróżnik - wagabunda przyjeżdża na rajską, azjatycką wyspę, szybko odkrywa, że sielankowy klimat zakrywa mroczną tajemnicę tego miejsca. Oryginalna mieszanka thrillera, romansu i filmu przygodowego z Leonardo DiCaprio w roli głównej.
"Tajne przez poufne" (reż. Joel i Ethan Coen, 2008)
Szalona komedia twórców słynnego "To nie jest kraj dla starych ludzi". Najważniejszym elementem filmu jest... płyta CD, znaleziona przez niezbyt inteligentnego właściciela siłowni, który jest święcie przekonany, że krążek zawiera tajne dokumenty CIA. W rolach głównych George Clooney i Brad Pitt.
"Francuski łącznik" (reż. William Friedkin, 1971)
Najlepszy film policyjny w dziejach kina z rewelacyjną, wielokrotnie cytowaną kilkunastominutową sceną pościgu samochodu za pędzącym przez Nowy Jork pociągiem. Tytułowy łącznik jest przemytnikiem narkotyków, na którego sidła zastawiają służby federalne.
"Królestwo niebieskie" (reż. Ridley Scott, 2005)
Orlando Bloom i Eva Green w historycznej epopei o zwykłym kowalu, który zrządzeniem losu został człowiekiem, prowadzącym tysiące ludzi by stawili czoła wojskom szturmującym Jerozolimę.
"Spacer po linie" (reż. James Magnold, 2006)
Historia życia słynnego piosenkarza country Johnny'ego Casha, w filmie kapitalnie odgrywanego przez Joaquina Phoenixa. Sława, wielkie pieniądze, uzależnienie od narkotyków i triumfalny powrót na scenę - wszystko to okraszone wspaniałymi piosenkami Casha, swego czasu uznawanego za największego rywala Elvisa Presleya.
"Broken Flowers" (reż. Jim Jarmusch, 2005)
Pewien mężczyzna w średnim wieku dowiaduje się, że jest ojcem nastoletniego syna, rusza zatem w podróż po Stanach, by spotkać pięć swoich byłych partnerek i dowiedzieć się, kto jest matką chłopaka. Czułe, wzruszające kino i znakomita rola Billa Murraya.